Interrail biletinin yirtilmasi, çalınması, camasir makinasina atilip yikanmasi, su dokulmesi bla bla durumunda ne yapilmasi gerekir ? İnterrail Biletini  nasıl kullanmanız gerekiyor. Bunları ufaktan sıralıyorum

   

Öncelikle unutmamaniz gerekenler;

 • Biletin kullanımı çok basit. Kafanız karışacaksa okumasanız dahi bakınca anlarsınız.
 • Interrail biletiniz elinizdeyken, 3.000€  lari bulabilecek ucretler yerine 100-200- 300- 400€ gibi fiyatlara geziyorsunuz. Biletinizi önemseyin.
 • Pasaport ile birlikte en önemli dökümanınızdır. Mutlaka fotokopisini ya da fotoğrafını bir köşeye koyun. Telefonunuzda bile olabilir. 

Biletin üst tarafına gün, alt tarafına tarih yazılması gerekmektedir. Aynı gün içinde binilen trenlerde aynı tarih kullanılmalı, yeni bir tarih yazılmamalıdır.

 1. Biletinizin baslangıcı, üzerindeki tarihde 00:00 ‘ de başlar ve bitiş tarihinde 24:00’ de biter. 19:00 – 07:00 gibi kurallar kafanızı karıştırmasın. 

  Interrail 19:00- 07:00 Kuralı nedir ?

  Saat 19.00’dan sonra direkt bir gece trenine binerseniz ve bu tren son varış yerine saat 04.00’dan sonra ulaşıyorsa, biletteki Seyahat Takvimi kutularına sadece varış tarihinin yazılması gerekir. Bu aslinda Interrailciler icin Interrailin sundugu bir iyilik ama sık karşılaşılan bir durum değildir. 

 2. Biletinizin cesidi ne olursa olsun ( 15: 5 Flexi ya da Suresiz ) gün icinde sinirsiz trene binebilirsiniz.
 3. Biletin disindaki kap önemlidir. Alttaki Seyahat Takvimi bolumune trenleri yazmaniz faydalidir. Interrail kurallarina gore zorunludur fakat cogu konduktor dikkat etmesede edenine rastgelebilirsiniz. Aksi halde bilet ucreti talep etme haklari bulunmaktadir.    
 4. Biletiniz bazi feribotlarda, otellerde, otobuslerde hatta restaurantlarda, muzelerde bile gecerlidir. Bunlari Railplanner application’unda Benefits basligindan bakabilirsiniz.
 5. Interrail Biletinizi Turkiyedeki trenlerin hepsinde kullanabilirsiniz.
 6. 2. sinif aldiginiz bilet ile 1. sinifta gitmek isterseniz ya da yatakli trene binmek isterseniz aradaki farki odeyip binebilirsiniz. ( Ortalama 20€ ile 90€ arasi degismekte. ) 1. sinif bilet alanlar 2. sinifa ek ucret odemeden binebilirler.
 7. Bir treninin rezervasyon isteyip istemedigini net olarak ogreneceginiz tek yer Gar giseleridir. International bolumune sormaniz gerekmektedir.
 8. Biletinizi sadece siz kullanabilirsiniz. Devredemezsiniz. ( Kontroller sıkı değildir )
 9. Biletin üzerine kisisel bilgileri yazmaniz zorunludur. ( Alt taraftaki isim soy isim bolumu )  

  Ben özensiz yazdım ama siz düzenli yazın

    
 10. Interrail biletini aldiniz ama kullanmadiniz %15 kesintiyle iade edebilirsiniz. Biletin son kullanma tarihinden 1 ay sonrasina kadar iptal etme hakkina sahipsiniz. Biletin tarihi gecmis bile olsa ( Ornek : 1 Ocakta baslayan biletin bitis tarihi 30 Ocak. Siz 30 Subat’a kadar dahi iade etme hakkina sahipsiniz )
 11. 1 Saatten uzun yasadiginiz 3 ve daha fazla tren rotarlarinda Interrailden tazminat alma hakkina sahipsiniz. 
 12. Interrail.eu dan bileti aldiginiz zaman 11€ karsiliginda calinti ve kaybetme sigortasi yaptirma hakkina sahipsiniz

 • Interrail biletinizi kullandiktan sonra atmayin. Biletin arkasinda yazan adrese postaladiginiz zaman size hediye gondermektedir.