Su gordugunuz muhtesem goruntu, 2014 te Google gorsellerde karsima cikmisti. Olum insanlar nereye pirinc tarlasi yapmis, helal olsun be cektim o zaman. 
Az once tirmandim bu Saraya. İşin  asli, Yüksek Yüksek Tepelere kurulmus bir adet saray burası. 1200 adet merdivenle çıkıyorsunuz. 4. yy başlarında kurulmuş Unesco’ da boş durmamış korumaya almış.  

Saray’ın diğer adı Lion’s Rock. Yukardan manzara baya sağlam ama 30$’lık giriş ücreti gezdiğim ülkeler içinde gördüğüm en pahalı giriş ücreti. Tabii biz ormanın içinden kaçak girdik. Verilecek gibi değil. Sri Lanka’da 100km’lik bir yol 2$ iken kahvaltıyla birlikte hostel 4$ iken, 30$ ı bir hayal edin.

Zamanin krali burayi birakip gidince Budist rahipler din merkezi haline getirmis. Kayaya cikarkan bolca magara goruyorsunuz. Magalarin bazinda bozulmamis resimler var. 

  

  

Burasi kayanin ve Saray’in giris kapisiymis. Ayaklari biz ilk gordumuzde Fil ayagina benzetsekte bu bir Aslan ayagi. Onceden kafasida varmis ama artik yok. 

  
Burasi Saray’in havuzu. Su ihtiyaci yagmur sularindan karsilaniyor. Ve burayi elleriyle yapmislar. 

  • Sigiriya’ya gidecekseniz cikis kapisinin orda sizi otobus birakiyor. 50 m yurudukten sonra guvenlik size giris kapisini gosteriyor. 50m daha yurudugunuzde sag karsinizda orman kaliyor. Icinde yuruyus yolu var ordan giris yapabilirsiniz.