Trakya denince akla ” Sayıt oca ve ayilesi ” yazılı bir düğün davetiyesi yada “üj- bej be ya” söylemi geliyorsa haritada bir inci, kibarlıkta birinci olduklarindandir.

 Köy düğünlerinde gırnata ve dümbelek ile istiklal marsinin calindigi duygusal, vatansever, insansever guzel insanlar diyaridir Trakya. 

Bknz:  Trakya’da Polis Olmak

 Trakya Kalkinma Ajansi  
ve Gezginin Ayak Izleri Blogu yazari Cuneyt Durhan onderliginde 25 Seyahat Blogger’ini, Trakyayi tanitmasi amaciyla davet ettigi organizasyon ile 4 gun boyunca Trakya’yi gezme firsati bulduk.
  Ulkemizin bilinmeyen Karadeniz’i diye adlandirdigim yesilligine kurban Trakya bolgesinde 3 gun boyunca Yamaçparaşütü (Uçmakdere) , Dalış ( Saroz ) , Köy Gezileri ve Tarihi yerlerin gezisini yaptık. 

 Gezi rehberi yazmaktansa size neden Trakya? bunu yazmak istiyorum.

 Tekirdag

Anason kokulu şehrin merkezinden Google çokca bahsediyor zaten. Biz şöyle farklı bakalım biraz.
 Ucmakdere || Paraşüt 
 
     Geçen sene gelip sahiline kamp attigim, Trakya’nin bozulmayan en guzel köylerinden biridir. Tarihi rum evleri ve sadece dizilerde oldugunu sandigimiz köy kahvesi ve demli cayin yanindaki yasli amca gülücüklü sohbet; köy meydaninin ortasinda ” bitmedim, buradayim” diyor.

 Köyde bir adet kamp alani var. İskelenin yanına da çadırınızı kurup gündüz taş sektirme yarışı yapıp, yorgunluğu da akşam şarap- yakamoz yaparak atıp, deniz sesini dinleyebilirsiniz.
 Köy’ün sahiliyle meydani arasi 1 km kadar bir mesafe var, denizde keyif yapip koy merkezinde köyün delisi Yilmaz esliginde giris yapip sizi bekleyen kibar amcalarla sohbet edebilirsiniz.

  

   
 
 Köyde Yamacparaşütü yapilmaktadir. Parkurlar 250m ve 650m diye degismektedir. Fethiye Babadağ’dan farkı Ucmakderede alcak ucus yapilmasidir. Agaclara dokunabilecek yakinlikta ucmayi hissetmek muazzam. Hele falezlerin tepeden görünüşü Allahım!

 Pilot Ferdiyle uçmanız tavsiyedir. Selamlar olsun bizden.
••• Köyün meydanından yukarı çıkarken gizli küçük patikalar var, bu patikaları takip ederek meyve bahçelerinin içinden tepeye doğru ganos dağına tırmanışlar yapabilirsiniz. Yeşilliğin haramı olmaz derler, kırmızı böğürtlenleri atıştırmayı unutmayınız!

   Ey!

   “bana çok uzak bir yerde, eski yikik bir rum köyünde neden aklimdasin peki. orada ben bile yokken.”


Tekirdağ’a dair genel

• Koftesi sonradan meshur olan, yol ustu bir sehir olmasiyla ünlenen, aslinda cok ozelligi olmayan ama zamanla gelistirilen muhtesem tad. Ozcanlar Koftede yedik, begendik, tavsiyedir.

• Rengini bizzat gunesin taa kendisinden alan Aycicegi Bahceleriyle karsilasmak fazlaca mumkun. Hafif bir esintiyle sallanan bu deli sari güleç güzellik, Tekirdağa ve Trakyaya ayrı bir hava katıyor. Tarlanın içine girip korku filmi sakinliğinde boyunuz kadar güzellikte kaybolmayı unutmayın.

Edirne

  

   

  Yillarca Osmanlinin baskentligini yapmis, her kosesi, hala Osmanli gibi kalan, yüksek binalari, rezil apartman kültürüne henüz bulaşmamış Turkiyenin Avrupa’ya acilan kapisi, kirmizi isikta bekleyenlerin sehri Edirne. 

  
  Edirne’ye girdiginiz zaman dikkati ceken en guzel şey; binalarin yapisi ( Karaagac ) ve insanlarin modernligi. 
  Şehirde bir zamanlar çokca yahudi varken savaşlar esnasında İstanbul’a ve Yunanistan tarafına kaçmak zorunda kalıyorlar. Şuan faaliyet göstermeyen, Avrupa’nın en büyük ikinci Sinagog’u da Edirne’de bulunmaktadır.
 Karış karış Mimar Sinan eseriyle donatılmış şehirde, Osmanlıyı hissetmemek elde değil. Selimiye’den Eski Camiiye, Muradiye’den 3 Şerefeli camiiye…
 Şehirde kaybolmaya başladığınızda bir Avrupa şehrindeymiş gibi hissediyorsunuz. Taa ki tarladan dönen köylülerin, sizi fark edip “Naparsin be ya” demesiyle yüzde oluşan gülücüğe kadar. 

•Kamp yapmak isteyen dostlar ise, Gökçetepe Orman Kampina gidebilirler. (Arilara dikkat ) Diving Park’ta dalış da yapabiliyorsunuz ayrica. 
•Cigeri bu sefer Niyazi ustada yedim ama her zaman ciğerci aydın 1 numaramdir. 

• Saros Körfezinde discovery dalışları yapabilirsiniz. Birçok firma da dalış konusunda yardımcı oluyor. Parkurun sürekli dalanları tatmin edeceğini düşünmüyorum ama başlangıç dalışı yapacaklar için biçilmiş kaftan.

Sultan 2. Beyazit Kulliyesi; Dunyanin ilk timarhanesi diyebiliriz buraya. Su sesi ve musiki ile tedavi eden bir akil hastanesidir.

 Aşk hastalığını bile tedavi ettikleri soylenir. Tıp medresesinin avlusundaki akustik inanılmaz, cogu camiide ve Mimar Sinan yapılarında bulunan, insanin uykusunu getiren muazzam hava. 

Kesinlikle gorulmeli

Kulliye’nin Resmi Sitesi
  

Eski Camii: Girisinde Ulu Camii yazan ama halkin Eski camii olarak bildigi devasa duvar yazıları (hat sanatı örnekleri) bulunan, beni Selimiyeden daha cok etkileyen camiidir. Selimiyenin hemen yaninda bulunur.

  
Karaağaç : Yunanistan sınırında bir mahalle, Trakya üniversitesinin tren istasyonundan bozma kampüsü burada bulunmaktadır. Deneme şansı bulamadık ama yol üzerinde su böreği yenilebilir, meşhurmuş. 

Lozan Anıtı’da bu köyde bulunmaktadır. Trakya Üniversitesi rektörlüğü içinde bulunan anıtta Lozan Anlaşması ile Karaağaç’ın tekrar Türk topraklarına kazandırılmasını ve Lozan Anlaşmasında kazanılan diplomatik zaferi temsil etmekte. 3 Sütundan oluşan Lozan Anıtında 1. Sütun Anadolu’yu 2. Sütun Trakya’yı 3. Sütun da Trakyayı temsil etmektedir. 
Kırkpınar 

 Edirneye bağlı bir belde. 

   
  Ağaların Ağası Süleyman Demirel tribunu bulunan Tarihi Kırkpınar Güreş Alanı edirnenin 550 yıldır eskimeyen kültürü. Tarihin en eski güreş festivali burada yapılmaktadır. Güreşin wimbledon u demek doğrudur bu Ata Sporumuza. 

 

 Edirne Tarihi Kırkpınar  Güreşlerinin yapıldığı bölge sadece Kırkpınar Güreşleriyle bilinmemesi gerekiyor. Kır lokantasında yemek yemeli, 40 yiğidin anısına yapılmış 40 çeşmeyi ve osmanlının yargıtayı Adalet Kulesi de görülmelidir.

  

Kırklareli


Kıyıköy ve İğneada gibi güzellikleri barındıran Karadeniz kıyısında bulunan yeşiller şehri. Şehirde Dupnisa mağarası ve Longoz Ormanları görülmelidir.

Bknz: Longoz Ormanı

 

Iğneada’da bulunan eşsiz güzellikte doğa harikası ormanların etrafı tarihi eserler ve mağaralar ile çevrilidir.

Insanlar burayı yüzyıllar önce keşfetmiş ama şuan yolların yapılmasıyla esas keşfin yeni olduğu gözlenmekteyse de hem biz hem orayı tanıtan Dekat Gorevlisi Sirri Agabey durumdan memnun degildi. 

 Genel Trakya Gözlemleri

• Bölgede herkes birbirine saygı duyuyor. Her köşebaşında elinde müzik aleti keyifle dertlenen birilerini görebilirsiniz.

•Şehirde çoğu insan bakımlı ve modern.

•Fazlaca Karadeniz yeşili bulunan keyifli insanlar üçgenidir. 

güzel bir 4 gün geçirmemize sebep olan Trakya Kalkınma Ajansı ve Cüneyt Durgana sevgiler yolluyorum.

Unutmadan! Trakya bölgesine gittiğinizde  

Bir pazar sabahı herhangi bir parka gidin bankta oturup, etrafta çekirdek yiyenleri seyredip konuştuklarına kulak kabartın. Dünyayı gelişi güzel yaşayan bu insanlara daha fazla saygı duyacaksınız. 

   

Milliyet Gazetesi Haberi